algorytm.org

Model CMY



Baza Wiedzy
wersja offline serwisu przeznaczona na urządzenia z systemem Android
Darowizny
darowiznaWspomóż rozwój serwisu
Nagłówki RSS
Artykuły
Implementacje
Komentarze
Forum
Bookmarki






Sonda
Implementacji w jakim języku programowania poszukujesz?

Model CMY
Ocena użytkowników:***** / 36
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Tomasz Lubiński, 06 listopada 2007 22:54

Model CMY jest modelem opisującym kolory na nośnikach biernych - czyli takich, które jedynie odbijają światło - na przykład obrazy, fotografie. W przeciwieństwie do nośników aktywnych - które emitują światło - na przykład monitory. Nazwa modelu pochodzi od nazw jego barw składowych. Są to odpowiednio: C (ang. Cyan), M (ang. Magneta), żółty Y (ang. Yellow). Składowe C oraz M nie mają odpowiedników polskich, ale można przyjąć że M to okolice purpury a C to okolice turkusu (lub błękitu). Zastanówmy się teraz skąd dana farba ma dany kolor? Wynika to z tego, że padające na farbę światło białe jest częściowo przez nią pochłaniane. To co nie zostanie pochłonięte jest natomiast odbijane dając wrażenie koloru. Zatem mieszając farby - mieszać będziemy substancje pochłaniające pewne kolory padającego na nią światła. Dlatego też model ten nazywa się modelem subtraktywnym (czasem nazywany też substraktywnym) - im więcej zmieszamy farb tym bardziej pochłaniać (odejmować) będziemy padające na nią światło.
Kolory w tym modelu zapisywane są poprzez podanie intensywności trzech barw składowych (c, m, y). W zależności od reprezentacji składowe te przyjmują najczęściej wartości zmiennoprzecinkowe od 0 do 1, bądź wartości całkowite od 0 do 255. W naszych rozważaniach przyjmiemy tą pierwszą reprezentację.
Model ten reprezentowany jest przez sześcian. Poszczególne wymiary tego sześcianu odpowiadają składowym: C, M oraz Y. Sześcian ten jest bardzo podobny do sześcianu opisującego model RGB - biel oraz czerń zamienione są miejscami.
Model CMY

Barwę czarną reprezentuje punkt, w którym intensywność wszystkich składowych jest maksymalna - filtrujemy całe światło padające na powierzchnię farby, a więc (1, 1, 1). Barwę białą natomiast opisuje punkt (0, 0, 0) - nie filtrujemy żadnej składowej padającego na powierzchnię światła. Wszystkie pośrednie barwy, w których wszystkie składowe mają tą samą intensywność to szarości. Można zauważyć że jeżeli k1 < k2 to wówczas kolor szary zdefiniowany jako (k1, k1, k1) będzie jaśniejszy niż szarość zdefiniowana jako (k2, k2, k2).

Implementacje
AutorJęzyk
programowania
KomentarzOtwórzPobierzOcena
Tomasz LubińskiC/C++Borland Builder 6
.cpp
.cpp
***** / 2
Tomasz LubińskiDelphi/PascalBorland Delphi 5
.pas
.pas
***** / 2
 
Dodaj własną implementację tego algorytmu
  • Zaloguj się na stronie
Plik:
Język
programowania:
Komentarz:
  By móc dodać implementacje zaloguj się na stronie

Poprawiony: 13 kwietnia 2017 14:11
Komentarze
photo
+3 # krupers 2010-03-17 13:47
Dzięki! Przydało się
Powodzenia w dalszych projektach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz