algorytm.org

Historia stronyBaza Wiedzy
wersja offline serwisu przeznaczona na urządzenia z systemem Android
Darowizny
darowiznaWspomóż rozwój serwisu
Nagłówki RSS
Artykuły
Implementacje
Komentarze
Forum
Bookmarki


Sonda
Implementacji w jakim języku programowania poszukujesz?

Historia strony
Wpisany przez Administrator, 16 sierpnia 2005 21:11

Algorytmy i struktury danych ver. 1.0 Serwis Algorytmy i struktury danych powstał na przełomie lat 2000 i 2001. Powodem, dla którego podjęliśmy się tworzenia strony był całkowity brak wartościowych informacji w tej tematyce. Praktycznie każda strona o algorytmach zawierała wyłącznie algorytmy sortowania i to te najłatwiejsze (bąbelkowe, przez wstawianie i przez wybór). W owym czasie polski Internet był zalewany stronami "o wszystkim i o niczym", teraz na szczęście się to zmienia. Postanowiliśmy więc, że spróbujemy stworzyć witrynę wyłącznie o algorytmach i konsekwentnie będziemy ją rozbudowywać. Chcieliśmy stworzyć stronę z materiałami dostępnymi również w podręcznikach, lecz opisanymi dużo prościej, mniej formalnie, z przykładami oraz implementacją.

Pierwsza wersja strony pojawiła się w Internecie 3 stycznia 2001 roku pod adresem www.algorytmy.of.pl. Była bardzo skromna, stworzona w notatniku (zob. obrazek). Zawierała bardzo mało materiałów (obok algorytmów sortowania były tam jeszcze stos, kolejka i proste algorytmy arytmetyczne typu NWD, silnia itp...). Implementacje pisaliśmy w Delphi 5, w programach zdarzały się błędy. Nad tą wersją strony pracowały 2 osoby (M.Knasiecki i T.Lubiński). Wkrótce okazało się, że nasza strona, mimo małej ilości materiałów, zaczyna się cieszyć dość dużą popularnością. dziennie odwiedzało nas ok 50-70 osób. Zaczęliśmy więc opracowywać nowe algorytmy, zaimplementowaliśmy nowe struktury danych, umieściliśmy też, co jest rzadkością, opisy i implementacje kilku metod numerycznych. Powstał też dział Kurs algorytmiki. Początkowo zawierał on podstawy, z czasem zaczęliśmy umieszczać tam opisy różnych znanych problemów oraz technik programowania. Stworzyliśmy też serwis subskrypcji- powiadamiania o nowościach drogą poczty elektronicznej.

Algorytmy i struktury danych ver. 2.0 Latem roku 2001 strona przeszła gruntowną przebudowę, powstała wersja 2.0. Zmieniliśmy całkowicie layout oraz strukturę plików (rozbiliśmy kilka dużych plików z algorytmami na osobne dla każdego). Serwis zmieniła serwer i adres na: www.algorytm.cad.pl. Być może część z Was zastanawia się, dlaczego algorytm a nie algorytmy? Odpowiedź jest prosta: serwer, na którym (dzięki uprzejmości administratora) mamy stronę dopuszcza tylko 8-mio literowe adresy, zabrakło nam więc jednego znaku na "algorytmy". Od pewnego czasu dostawaliśmy maile z prośbą, aby przykłady pisać w C++ a nie w Delphi, co oczywiście uczyniliśmy. Przez pewien czas pisaliśmy przykłady w obu językach. Na liczniku odwiedzin pojawiło się 50.000!
Dopisaliśmy dużo nowych algorytmów (grafowych, dot. geometrii obliczeniowej). Do naszego zespołu dołączył Tomek Nędza, który zajmuje się ciekawostkami np. automaty komórkowe itd... Po wakacyjnym zastoju na stronę znów zaczęli zaglądać ludzie. W nowym semestrze odwiedzalność zaczęła gwałtownie rosnąć, średnia wynosiła wtedy 150 osób/dzień. Zostaliśmy zauważenia także przez serwis dobre.pl, który wyróżnił naszą witrynę w kategorii algorytmy. W roku 2002 do naszego zespołu dołączył Krzysztof Maćkowiak, który zajmuje się działem dotyczącym kryptografii. Prawdziwe oblężenie przeżyliśmy przed letnią sesją, średnia odwiedzin wynosiła 250 osób/dzień a rekord ponad 400! Zaczęliśmy się trochę obawiać, gdyż po przekroczeniu 500 odwiedzin na dzień firma STAT4U wyłącza darmowe statystyki.

Algorytmy i struktury danych ver. 3.0 Wersja 3.0: kolejna duża przebudowa miała miejsce latem 2002 roku. Zmiana layoutu, przebudowa strony i nowe algorytmy. Stworzyliśmy wyszukiwarkę do algorytmów. Tu był pewien problem, ponieważ nasz serwer nie obsługuje PHP. Wyszukiwarkę napisaliśmy więc w JavaScript (to chyba jedyna taka wyszukiwarka na świecie!).
Dodaliśmy kilka nowych działów, również mniej związanych z algorytmami: informacje o uczelni, o nas, o serwisie, odnośniki do innych stron. Usunęliśmy także trochę błędów z tekstów. Wersja ta dwukrotnie pojawiała się w czasopismach: w styczniu 2003 roku w magazynie Software 2.0 oraz w maju 2003 roku w magazynie Internet

01 200305 2003

Algorytmy i struktury danych ver. 4.0 Latem 2005 roku powstała wersja 4.0. Był to kolejny wielki krok na przód w rozwoju naszego serwisu. Skorzystaliśmy z systemu Mambo, by móc w bardziej zorganizowany sposób zarządzać artykułami oraz wyglądem strony. Dzięki przeniesieniu serwisu na nowy serwer mogliśmy uruchomić forum, oraz udostępnić użytkownikom serwisu możliwość pisania własnych artykułów. Po raz kolejny w historii zmieniliśmy adres serwisu - od lipca 2005 jest to: http://www.algorytm.org W tej wersji ojawiły się na naszych stronach implementacje w języku Java i C#. Strona została opublikowana w listopadzie roku 2005 w magazynie Internet.

11 2005


Algorytmy i struktury danych ver. 5.0 Latem 2010 roku powstała wersja 5.0. Kolejna duża zmiana w serwisie, tym razem jednak bardziej w jego wnętrzu niż tym co widać na pierwszy rzut oka. Przeszliśmy z systemu Mambo na system Joomla. Niestety nie wszystkie komponenty były kompatybilne z nowym CMS'em i potrzeba było wiele pracy by zaadoptować wszystkie autorskie skrypty do nowego systemu, który umożliwił nam dostęp do wielu przydatnych komponentów. Dzięki nim latem 2010 mogła zacząć powstawać wersja angielska naszego serwisu. Może w przyszłości powstanie więcej wersji językowych... I właśnie po to by umożliwić wszystkim użytkownikom, z różnych krajów pełne korzystanie z zasobów naszego serwisu stworzyliśmy narzędzie SourceFish umożliwiające łatwe tłumaczenie kodów źródłowych z jednego języka na inny.
Udostępniliśmy użytkownikom możliwość oceniania programów umieszczonych na stronach serwisu a także dodawania własnych implementacji prezentowanych algorytmów. Po raz kolejny zwiększyliśmy liczbę języków programowania w jakich dostępne są przykładowe programy.
Poprawiony: 08 października 2010 13:51